Chemioterapia, a mikropigmentacja

Anna Sobczak | Sty 30, 2018

Chemioterapia, a mikropigmentacja

Chemioterapia to jedna z wielu metod w przypadku leczenia chorób nowotworowych. Jej zadaniem jest zniszczenie komórek nowotworowych, bakterii, a także drobnoustrojów za pomocą bardzo silnych środków syntetycznych. W chorobie nowotworowej stosuje się cytostatyki – bardzo silne leki podawane w cyklach, które mają na celu niszczyć komórki nowotworowe. Niestety leki te wpływają negatywnie także na zdrowe komórki w organiźmie np. te w przewodzie pokarmowym czy kostnym, a także mają negatywny wpływ na mieszki włosowe. Jednym z najczęstszych skutków ubocznych podczas stosowania chemioterapii jest wypadanie włosów. Dzieje się tak, ponieważ są one zbudowane z komórek podatnych na toksyczne działanie cytostatyków. Wypadanie włosów dotyczy nie tylko włosów na głowie, ale także brwi, rzęs czy włosów łonowych.

Dlaczego tak się dzieje?
Cytostatyki stosowane przy chemioterapii niszczą komórki, które są odpowiedzialne za wzrost włosów, a ponieważ ok. 80% wszystkich włosów na ciele znajduje się w fazie wzrostu, podczas chemioterapii w ciągu kilku tygodni można stracić nawet wszystkie włosy. Zwykle po stosowaniu chemioterapii włosy odrastają, niestety zdarza się, że dochodzi do permanentnego uszkodzenia cebulek włosów. Niestety nie istnieje metoda, dzięki której cebulki podczas chemioterapii pozostaną nieuszkodzone. Jak sobie poradzić kiedy włosy nie odrastają? Można zaopatrzyć się w chustę lub czapkę jednak noszenie jej na co dzień nie jest ani komfortowe, ani wygodne, ani praktyczne. Kolejnym rozwiązaniem może być peruka – zwykle jest rozwiązaniem tymczasowym, ponieważ jest uciążliwa w wykonywaniu codziennych czynności. Jednym z rozwiązań może być przeszczep włosów – jednak z tyłu głowy musiałyby rosnąć włosy nadające się do transpolantacji.

Dodatkowo przeszczep włosów jest kosztowny, trzeba czekać, by zobaczyć czy przeszczep się przyjął, a często nawet gdy się przyjmie, nie spełnia oczekiwań pacjenta. U osób, u których podczas chemioterapii wypadły wszystkie włosy, przeszczep nie wchodzi w grę. Istnieje rozwiązanie dla osób, które podczas walki z nowotworem straciły włosy – mikropigmentacja skóry głowy. Dzięki mikropigmentacji od razu po zabiegu wygląda się tak, jakby głowa była po prostu świeżo ogolona. Wiele osób mających włosy, goli głowę z wyboru, a po mikropigmentacji właśnie tak się wygląda.Anna Sobczak

Anna Sobczak

Właściciel Kliniki SMP

Specjalista mikropigmentacji skóry głowy

Autor artykułu