Czy warto stosować szampony przeciw wypadaniu włosów?

Anna Sobczak | Kwi 3, 2021

Czy warto stosować szampony przeciw wypadaniu włosów?


W dzisiejszych czasach wśród setek produktów kosmetycznych nietrudno znaleźć szampon przeciw wypadaniu włosów. O czym musisz jednak pamiętać to to, że jest wiele różnych typów i marek szamponów, a wszystkie z nich według producentów działają najlepiej i należą do najskuteczniejszych, powstrzymując wypadanie włosów po kilku tygodniach stosowania. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy naprawdę szampony przeciw wypadaniu włosów działają, ale też opowiemy o alternatywie dla osób, które borykają się z problemami łysienia.

Prawda jest taka, że ​​wraz z dorastaniem i starzeniem się, zmniejsza się również gęstość włosów na naszej głowie, co zwykle staje się powodem do niepokoju. Taki stan rzeczy może powodować niepewność i stres. Większość osób doświadczających problemów wypadania czy przerzedzania włosów czuje się nieswojo z nieoczekiwaną zmianą wyglądu. U wielu mogą pojawić się problemy psychologiczne i zaniżona samoocena. Z tego powodu wiele osób borykających się z problemem łysienia czasami próbuje załagodzić nadchodzące problemy i wybiera szampon, aby zatrzymać wypadanie włosów. Ale czy faktycznie takie szampony to wyjście z sytuacji? Czy może lepszym rozwiązaniem już od samego początku jest konsultacja w kierunku przeprowadzenia zabiegu mikropigmentacji skóry głowy, w przypadku znacznej utraty włosów?

Czy szampon przeciw wypadaniu włosów naprawdę działa?

Przede wszystkim warto doprecyzować od samego początku, że proces wypadania włosów nie zawsze jest objawem łysienia. Wypadanie włosów w określonych porach roku jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Człowiek może tracić nawet do stu włosów dziennie, a nawet więcej. W sytuacji jednak, kiedy pacjenci zauważają nadmierne wypadanie włosów, które utrzymuje się przez długi czas, może być to powodem do obaw. Należy się więc zastanowić nad spotkaniem ze specjalistą w celu postawienia prawidłowej diagnozy. Przyczyn może być wiele, dlatego często osoby przy pierwszych objawach decydują się na najtańszą kurację, wybierając jeden z wielu szamponów.

Większość przypadków łysienia ma podłoże genetyczne i tak naprawdę niewiele można z tą sytuacją zrobić. Jeśli nie genetyka, kolejnymi powodami mogą być takie czynniki jak nieodpowiednia dieta, stresujące życie lub choroby przewlekłe. To wszystko może wywołać lub przyspieszyć utratę włosów. Kiedy więc wiemy, co powoduje wypadanie włosów, pojawia się pytanie - czy szampon przeciw wypadaniu włosów jest w ogóle rozwiązaniem?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy wziąć pod uwagę istotną kwestię. Korzeń mieszka włosowego, który jest odpowiedzialny za powstawanie nowych włosów, znajduje się 3-4 mm poniżej skóry głowy. Kiedy jednak korzystamy z szamponu przeciw wypadaniu włosów, nie wnika on tak głęboko, a wręcz przeciwnie, działa na naskórek i już wyrośnięte włosy.

Oznacza to, że tego typu produkty przeciw wypadaniu włosów zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet mogą okazać się mało skuteczne w walce o pewność siebie i odbudowę samooceny, której zachwianie zostało spowodowane wypadaniem włosów. Podsumowując, szampony mogą nie zatrzymać wypadania włosów ani nie przyczyni się do tego, że włosy zaczną odrastać. Jednakże, dobrze dobrany produkt do codziennej pielęgnacji może być bardzo przydatny w utrzymaniu zdrowej, czystej i nietłustej skóry głowy i włosów.

Jaki jest najlepszy szampon na wypadanie włosów?

Wyjaśniwszy wcześniej, jak rzeczywiście może działać szampon zapobiegający wypadaniu włosów, który może pomóc przy pierwszych objawach wypadania włosów, pojawia się kolejne pytanie - jaki szampon wybrać, skoro już się na taki zdecydowaliśmy? Klienci zastanawiając się nad zakupem szamponu, który pozwoli skutecznie utrzymać higienę skóry głowy na pewno nie powinni kierować się tylko znajomością marki danego produktu. Ważniejszy bowiem jest skład szamponu i na tym się skupimy.

Dobry szampon do włosów musi mieć kilka składników, aby odkażać włosy i skórę głowy. Szampon powinien zawierać witaminy takie jak B3, B5, B6 i B8 (biotyna). Korzystne jest również dodanie minerałów, takich jak wapń i cynk. Szampon powinien zawierać także L-cysteinę, która jest istotnym składnikiem włosów i poprawia zdrowie skóry.

Jest też kilka składników, których nie powinien zawierać żaden szampon, niezależnie od tego, czy ma on za zadanie zatrzymać wypadanie włosów, czy nie. Niektóre substancje mogą być bardzo szkodliwe dla włosów i skóry głowy. Wymienić możemy parabeny takie jak metyloparaben czy propyloparaben i siarczany. Produkt do codziennej pielęgnacji nie powinien zawierać także lanoliny, która zwiększa przetłuszczanie się skóry głowy.

Czym jest mikropigmentacja skóry głowy?

Ostatecznie, gdy mamy do czynienia z zaawansowanym przypadkiem łysienia męskiego, najlepszy szampon czy suplementy przeciw wypadaniu włosów może nie być rozwiązaniem. Wtedy koniecznością może być sięgnięcie po inne metody, które działają niemal natychmiast i na całym świecie cieszą się dużym uznaniem. Mowa o zabiegu mikropigmentacji skóry głowy, który pomaga mężczyznom odbudować pewność siebie. Zabieg polega na zastosowaniu specjalnego tuszu, który w efekcie końcowym daje efekt krótko ściętej fryzury. Jeśli borykasz się z problemem łysienia czy nadmiernego przerzedzania włosów, to rozwiązanie może być dedykowane dla Ciebie. Umów się na bezpłatną konsultację już dziś i dowiedz się więcej!Anna Sobczak

Anna Sobczak

Właściciel Kliniki SMP

Specjalista mikropigmentacji skóry głowy

Autor artykułu