8 mitów i prawd na temat wypadania włosów

Anna Sobczak | Maj 11, 2021

8 mitów i prawd na temat wypadania włosów

Często mamy błędne przekonania co do tego, w jaki sposób przebiega wypadanie włosów, jak i czy w ogóle jesteśmy w stanie tego uniknąć i czy warto stosować preparaty, które pomagają zwalczać ten problem. Na temat wypadania włosów i przyczyn tego zjawiska powstało wiele mitów i jeszcze więcej produktów na rynku, które podobno mają dużą skuteczność. Czy aby na pewno? Oddzielenie faktów od fikcji może być trudne. Skąd więc wiedzieć, jakie informacje są niezgodne z prawdą, a których wskazówek warto przestrzegać w drodze do lepszego samopoczucia i świetnego wyglądu? W tym artykule przedstawiamy i obalamy najpopularniejsze mity dotyczące włosów!

Mity na temat wypadania włosów

1. Włosy zaczną odrastać, bądź odrastać szybciej, jeśli  systematycznie będziesz je przycinać
Zaczynamy od mitu, który znany jest praktycznie każdemu. Obcięcie włosów wpływa tylko na trzon, ale nie na mieszek włosowy, który jest częścią odpowiedzialną za wzrost i przedwczesne wypadanie włosów. Systematyczne strzyżenie włosów po prostu może sprawiać wrażenie, iż włosy mniej wypadają, jednakże wcale tak nie będzie. Możesz tak czuć ponieważ w efekcie strzyżenia włosów rozdwojone końcówki zostaną usunięte, a włosy będą wyglądać zdrowiej, ale nie ma to wpływu na nowy wzrost ani wypadanie.

2. Włosy przetłuszczające się mają skłonności do częstszego wypadania.
Jest to jak najbardziej prawda. Kiedy skóra głowy wytwarza zbyt dużo tłuszczu może się okazać, że wypadnie więcej włosów niż zazwyczaj. Dzieje się tak, ponieważ olej może zatykać mieszek włosowy. Dlatego priorytetowo, jeśli chcesz skutecznie zadbać o higienę włosów i przeciwdziałać wypadaniu, powinieneś skupić się także na skórze głowy podczas mycia włosów. Jeśli zauważysz, że włosy są sklejone jest to jak najlepsza pora na doprowadzenie ich do odpowiedniego stanu. Upewnij się, że zawsze używasz odpowiednio dopasowanych do swojej skóry głowy produktów, które są także odpowiednie dla twojego rodzaju włosów.

3. Czy jesienią tracimy więcej włosów niż w inne, cieplejsze miesiące w roku?
Tutaj sytuacja prezentuje się bardziej dwutorowo. Z jednej strony włosy wypadają naturalnie jesienią, a odnawiają się bardziej niż w innych porach roku. Może to być spowodowane tym, że okres ten następuje po okresie letnim, kiedy włosy są zwykle niszczone przez słońce, chlor w basenie i piasek z plaży. To może powodować, iż mieszki włosowe stają się słabsze i zaczną wypadać.

4. Stres może powodować wypadanie włosów.
Jest to oczywiście prawidłowe stwierdzenie. Stres jest związany z wypadaniem włosów. Kiedy zauważysz u siebie wzmożone wypadanie włosów, możesz zastanowić się nad powodem. Jednak jeśli zaczniesz martwić się jeszcze bardziej, na pewno nic dobrego Ciebie nie spotka. Możesz przez to przyczynić się do wydłużenia cyklu utraty włosów oraz pogłębienia uczucia zmartwienia i stresu. Warto, abyś zapamiętał, iż utrata do 100 włosów dziennie jest w granicach normy. Jeśli uważasz na podstawie własnych spostrzeżeń, iż włosów wypadać może więcej, jest to dobry moment, aby porozmawiać ze specjalistą.

5. Codzienne mycie włosów sprawia, że zaczną wypadać szybciej.
Jeśli zmagasz się z przetłuszczonymi włosami każdego dnia, nie ma na co czekać. Najlepiej myć je codziennie, bądź raz na dwa dni, aby nadmiar zabrudzeń nie blokował mieszków włosowych. Włosy, które wypadają podczas mycia i tak były gotowe do wypadnięcia, a sam fakt mycia włosów nie powoduje ich wypadania. Podczas kąpieli pod prysznicem włosy nie wypadają, ale zawsze pamiętaj, aby używać produktów, które nie szkodzą skórze głowy ani jej nie podrażniają.

6. Szczotkowanie mokrych włosów spowoduje, że przestaną wypadać.
Włosy zdecydowanie nie przestaną wypadać tylko dlatego, że szczotkować i rozczesywać będziesz je wtedy, gdy są mokre. Włosy są bardziej elastyczne, gdy są mokre, a także mają większą skłonność do rozdwajania się, co oznacza, że podczas rozczesywania ich możesz poczuć, jakby wypadało ich więcej. Jeśli twoje włosy są w trakcie wypadania, czesanie zbiera włosy, które i tak zaraz wypadną, stąd też szczotkowanie włosów na mokro w rzeczywistości nie powoduje ich wypadania.

7: Picie i palenie powodują, że włosy zaczną wypadać częściej i szybciej.
Nasze nawyki mają istotny wpływ na nasze włosy. Prawdą jest, że każdy włos ma swój własny cykl życia (wzrost, utrzymanie i wypadanie), niektóre czynniki wpływają na ogólny stan. Niewłaściwa dieta, alkohol czy palenie tytoniu nie tylko szkodzą zdrowiu fizycznemu, ale także mogą powodować, że włosy zaczną szybciej tracić witalność.

Mikropigmentacja skóry głowy to doskonała alternatywa

Jeśli zastanawiasz się co możesz zrobić, by ponownie poczuć się bardziej pewnym siebie mamy dla Ciebie świetnie rozwiązanie. Nasza klinika SMP oferuje bezbolesny i niezwykle skuteczny, dopasowany do każdego klienta indywidualnie zabieg mikropigmentacji. Mikropigmentacja skóry głowy to nowoczesna technika polegająca na zastosowaniu specjalnego tuszu, który wprowadzany jest bezpośrednio pod skórę, aby stworzyć iluzję fryzury krótko ściętej. Zachęcamy do kontaktu z naszą kliniką, gdzie specjaliści pozostają do Twojej dyspozycji. Anna Sobczak

Anna Sobczak

Właściciel Kliniki SMP

Specjalista mikropigmentacji skóry głowy

Autor artykułu