Niedobór witamin jedną z głównym przyczyn wypadania włosów

Anna Sobczak | Maj 27, 2021

Niedobór witamin jedną z głównym przyczyn wypadania włosów


Stres, wahania hormonów czy niedobór witamin to problemy, które powodują wypadanie włosów. Dowiedz się, jak możesz wykorzystać witaminy, aminokwasy, kwasy tłuszczowe, minerały i substancje roślinne, aby złagodzić wypadanie włosów i wspomóc ich zdrowie. Czy niedobór witamin może prowadzić do wypadania włosów? Odpowiadamy poniżej!

Łysienie androgenowe występuje u coraz większej liczby mężczyzn w młodym wieku. Cofająca się linia włosów na skroniach zdecydowanie ma wpływ na zmniejszenie pewności siebie. Utrata włosów, przerzedzenie ich oraz łysienie może mieć również inne przyczyny. Jedną z nich jest dieta uboga w składniki odżywcze, stres i mała ilość ruchu.

Niedobór witamin a wypadanie włosów

Zaburzenia odżywiania mogą powodować sytuację, w której organizm otrzymuje zbyt mało witamin i minerałów. Niewłaściwa dieta również może powodować problem z dostarczeniem do organizmu wystarczającej ilości składników odżywczych. Niedobór skutkuje wypadaniem włosów, dlatego zarówno w przypadku zapobiegania, jak i po pojawieniu się pierwszych oznak łysienia warto zmienić swój styl życia w tym zakresie.

W fazie wzrostu włosów, mieszki włosowe tworzą zwykle grube, zdrowe włosy, które rosną przez kilka lat, a w kolejnej fazie komórki przestają się odnawiać. Włosy nie są już odpowiednio odżywione. Umierają i wypadają w ostatniej fazie. W sytuacji, kiedy nie dostarczamy organizmowi odpowiednich witamin, włosy są uboższe w ważne składniki odżywcze. Organizm nie będzie w stanie zrekompensować braku składników odżywczych, a to z kolei może prowadzić do wypadania włosów.

Jakie witaminy mają wpływ na stan włosów?

Poniżej prezentujemy witaminy, które mają największy wpływ na odżywienie włosów. Dostarcz organizmowi to, co najbardziej kluczowe!

 1. Biotyna
  Biotyna bierze udział w tworzeniu nowych cebulek włosów. Jeśli występuje niedobór, włosy rosną słabe i cienkie, a po krótkim czasie obumierają i wypadają.
 2. Witamina B12
  Witamina B12 odpowiada za prawidłową stymulację podziałów komórkowych i wspomaga wzrost włosów. Witamina bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek. Jeśli organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości witaminy B12, tkanka nie może być dostarczana przez krew z wystarczającą ilością tlenu i składników odżywczych.
 3. Witamina E
  Witamina E bierze udział przy produkcji przeciwutleniaczy. Wiąże wolne rodniki i tym samym chroni komórki. Przewlekłe zapalenie nie uszkadza cebulek włosów. Witamina E bierze również udział w tworzeniu się naczyń krwionośnych. Dzięki zwiększonemu krążeniu krwi cebulki włosów mogą być lepiej zaopatrzone w składniki odżywcze.
 4. Witamina D
  Organizm może sam wyprodukować prawie 90 procent potrzebnej mu witaminy D. Pod wpływem słońca cholesterol w skórze przekształca się w witaminę D. Jeśli nie spędzasz zbyt wiele czasu na świeżym powietrzu, może to spowodować niedobór witaminy D i dalsze konsekwencje w postaci wypadania włosów
 5. Witamina C
  Witamina C pomaga wiązać żelazo z krwinkami czerwonymi. Te transportują żelazko do cebulek włosów. W przypadku braku żelaza, włosy są bardziej kruche. W wielu przypadkach niedobór witaminy C jest bardzo prawdopodobną przyczyną wypadania włosów.

 

Dla wzrostu zdrowych i mocnych włosów kluczowa jest zbilansowana dieta zawierająca wszystkie witaminy i minerały w odpowiednich, dobrze dobranych ilościach. Jeśli nie masz możliwości zapewnienia witamin w postaci pożywienia, powinieneś zastanowić się nad odpowiednio dobraną suplementacją. Szczególnie ważna jest podaż witaminy D w przypadku wypadania włosów. Brak witaminy D powoduje zaburzenie poszczególnych faz wzrostu włosa.

Poszukujesz sprawdzonych rozwiązań na szybką i skuteczną poprawę wyglądu? Nasza klinika oferuje praktycznie bezbolesny zabieg mikropigmentacji skóry głowy, dzięki któremu zwiększysz swoją pewność siebie i znów poczujesz się świetnie.

Czym jest mikropigmentacja skóry głowy?

Mikropigmentacja skóry głowy stanowi bardzo skuteczne rozwiązanie problemu łysienia. Zastosowanie pigmentacji może pomagać zarówno osobom, które doświadczyły pełnego wyłysienia, jak i osób z włosami, które nadmiernie się przerzedzają. Może być dobrą alternatywą do przeszczepu włosów. Mikropigmentacja skóry głowy to zabieg kosmetyczny polegający na tatuowaniu mieszków włosowych. Dobrany kolor będzie pasował do prawdziwego koloru Twoich włosów, nadając w ten sposób naturalny wygląd skórze głowy, zapewniając pełnię i gęstość. Efekt końcowy zabiegu jest taki, że nowa fryzura przypomina naturalny wygląd krótko przystrzyżonych włosów.Anna Sobczak

Anna Sobczak

Właściciel Kliniki SMP

Specjalista mikropigmentacji skóry głowy

Autor artykułu