Przyczyny wypadania włosów latem

Anna Sobczak | Lip 20, 2021

Przyczyny wypadania włosów latem


Niektórzy doświadczają wypadania włosów latem i zastanawiają się jaki jest powód tego stanu rzeczy. Dziś przyjrzyjmy się niektórym czynnikom, które powodują nagłe wypadanie włosów w tym, dla wielu, trudnym okresie w roku. Latem większość z nas przygotowuje się do ochrony skóry kremem przeciwsłonecznym, ale często zapominamy, że nawet (a raczej w szczególności!) włosy potrzebują odpowiedniej ochrony przed skrajnymi, dodatnimi temperaturami.

Ogólnie rzecz biorąc, wypadanie włosów może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak genetyka, choroby, czynniki środowiskowe, a także styl życia danej osoby. Ale latem powody są nieco inne. Jeśli już wcześniej borykałeś się z problemem wypadania włosów, gdy temperatura na zewnątrz jest zbyt wysoka, problem ten może się pogłębić.

Wypadanie włosów w okresie podwyższonych temperatur

Niewykluczone jest, że wypadanie włosów w okresie letnim może być spowodowane nadmierną potliwością. Kiedy skóra głowy się poci, włosy stają się słabe i mogą zacząć wypadać w ilościach przekraczających normę. Głównym “winowajcą” jest pot. Badania wykazują, że kwas mlekowy zawarty w pocie w połączeniu z keratyną we włosach powoduje ich łamanie i wypadanie. Jest to jeden z powodów, dla których wypadanie włosów może wystąpić podczas pocenia się lub wkrótce po nim. 

Z drugiej strony gruczoły potowe wydzielają pot, który miesza się z bakteriami, które rozwijać się mogą na skórze głowy i tym samym powodować liczne infekcje. Na pierwszy rzut oka może i niewidoczne, ale nadal będą stanowić problem dla skóry głowy. Według badań to właśnie pot powoduje wypadanie włosów w letnich miesiącach, kiedy jesteśmy wystawieni na długotrwałą ekspozycję promieni słonecznych. Jest jeszcze jeden powód, dla którego pot może prowadzić do wypadania włosów. Kiedy pocimy się przez gruczoły potowe na skórze głowy, kosmyki włosów stają się odwodnione. To może być kolejna przyczyna wypadania włosów, która związana będzie bezpośrednio z poceniem się. Pot zmieszany z łupieżem na skórze głowy powoduje zatykanie porów i nie aktywność mieszków włosowych. Może również powodować dużą część wypadania włosów.

Wysokie temperatury niekoniecznie korzystne dla włosów i skóry głowy

Pierwszym i głównym powodem wypadania włosów latem jest palące słońce. Nadmiar ciepła szkodzi na skórę i włosy. Te z kolei stają się zbyt suche, łamliwe, ze skłonnością do wypadania. Jak zapobiegać tego typu wypadaniu włosów? Najprostszym sposobem jest noszenie nakrycia głowy takiego jak kapelusz, czapka z daszkiem lub letni parasol.

Także korzystanie z suszarki w lato (i nie tylko!) może być złe w skutkach jeśli chodzi o jakość włosa. Używaj suszarki do włosów w innych porach roku, ale nie latem. Zwykle osłabiają włosy.

Kolejnym powodem, który może przyczyniać się do pogłębienia wypadania włosów jest korzystanie w okresie wakacyjnym z produktów kosmetycznych niskiej jakości. Przykładowo większość substancji chemicznych używanych w żelach do stylizacji włosów może je osłabiać. Latem lepiej takich specyfików używać rzadziej. Jednoczesna ekspozycja na światło słoneczne i substancje wchodzące w skład tego produktu osłabią twoje włosy.  Jeśli Twoja fryzura wymaga układania dłuższych włosów lub intensywnego czesania, także warto zastanowić się nad skróceniem jej na okres kilku najgorętszych tygodni w roku.

Kolejnym problemem będzie niewłaściwa dieta. Upewnij się, że latem (ale nie tylko) dbasz o uzupełnienie niedoboru żelaza i białka. Twoje włosy dzięki temu będą mniej podatne na wypadanie, jeśli będą odpowiednio odżywione.

Przyczyny wypadania włosów latem

Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł pomógł ci zrozumieć, w jaki sposób są ze sobą powiązane nadmierne pocenie się i wypadanie włosów w okresie wakacji. Jeśli weźmiesz pod uwagę powyższe wskazówki, z pewnością będziesz miał większą szansę na uniknięcie problemów ze skórą głowy. Jeśli mimo zastosowania się do wskazówek, jak i po konsultacji z lekarzem specjalistą nie wiesz, jak poradzić sobie z problemem przerzedzania włosów, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Oferowany przez nas zabieg mikropigmentacji skóry głowy cieszy się bardzo dużym uznaniem wśród mężczyzn, którzy chcą ponownie poczuć się dobrze we własnej skórze. Na czym polega zabieg SMP? 

SMP może być rozwiązaniem Twoich problemów

Nasza klinika, gdzie oferowana jest mikropigmentacja skóry głowy oferuje wysokiej jakości zabieg, który może nie umożliwi zahamowania wypadania włosów, ale z pewnością zamaskuje efekty tego stanu. Mikropigmentacja skóry głowy jest odpowiednia dla osób z trwałymi problemami z wypadaniem włosów, jak i cieszy się uznaniem wśród mężczyzn, którzy stracili włosy całkowicie. Specjalizujemy się w zabiegu SMP, co oznacza, że możesz liczyć na nasze pełne wsparcie już od pierwszej wizyty. Po dogłębnej konsultacji z naszym specjalistą będziesz w stanie zaprojektować nowy wygląd swojej fryzury. Zapisz się na konsultację już dziś i sprawdź, jakie masz możliwości!Anna Sobczak

Anna Sobczak

Właściciel Kliniki SMP

Specjalista mikropigmentacji skóry głowy

Autor artykułu