Wbrew pozorom łysienie dotyka nawet bardzo młodych mężczyzn. Jest to dla niektórych z nich bardzo uciążliwy problem, wstydliwy, powoduje, że tracą z tego powodu pewność siebie, unikają towarzystwa, a nawet potrafi być to przyczyną depresji. Jednakże oprócz szeroko dostępnych środków powodujących porost włosów, przeszczepów włosów czy kamuflujących łysinę fryzur, można zainwestować w tatuaż medyczny włosów na głowie. Ważne jest tutaj, by poszukać specjalisty z tej dziedziny, praktykującego nie tatuaże artystyczne całego ciała, ale mającego doświadczenie w tatuażach medycznych imitujących włosy. Jeżeli źle trafimy – skutki mogą być dla nas bardzo bolesne.

Szkolenie i doświadczenie

Osoby specjalizujące się w mikropigmentacji włosów przed rozpoczęciem praktyki przechodzą szkolenia, na których uczą się jak stworzyć realistycznie wyglądające mieszki włosowe oraz naturalnie wyglądające linie włosów, dodatkowo muszą mieć podstawową wiedzę na temat skóry, chorób immunologicznych oraz tego, jaka może być przyczyna wypadania włosów. Natomiast zwykli tatuażyści to zazwyczaj artyści, pracujący przy użyciu technik odręcznych. Jednakże zarówno u tatuażystów całego ciała, jak i osób specjalizujących się tylko w mikropigmentacji skóry głowy, do wykonywania profesjonalnych zabiegów potrzebne jest doświadczenie w tej dziedzinie.

Specjalistyczne narzędzia

Do mikropigmentacji włosów na głowie używane są specjalnie cienkie igły, znacznie cieńsze niż igły do tatuażu na ciele, urządzenie wykonujące mikropigmentacje także różnie się od urządzenia do tradycyjnego tatuażu. Dodatkowo pigmenty używane przy mikropigmentacji skóry głowy muszę być pozbawione metali ciężkich i nie mogą przy tym powodować reakcji alergicznych.

Mniejszy ból

Pigmentacja skóry głowy to zabieg prawie bezbolesny, gdyż taki tatuaż medyczny jest osadzony stosunkowo płytko pod skórą, dlatego nie ma potrzeby wykonywania głębokich nakłuć. Zabiegi te wykonywane są wysokiej klasy urządzeniami o niskim poziomie wibracji, co ma przełożenie na odczucie bólu oraz dokładność ich działania . Natomiast tradycyjny tatuaż wykonywany jest o wiele głębiej i zazwyczaj na większej powierzchni skóry, co wiąże się ze wzrostem odczuwania bólu.

Zastosowanie tatuaży

Tradycyjny tatuaż na skórze zazwyczaj robimy pod wpływem impulsu, chcemy coś uwiecznić na swoim ciele, wyrazić swoje emocje, wyróżnić się. Takie tatuaże często kojarzymy z błędami młodości, nie do końca przemyślanymi pomysłami na ozdobienie naszego ciała. Zupełnie inny cel ma tatuaż medyczny imitujący włosy na głowie. Jest to zazwyczaj bardzo przemyślana decyzja, ma za zadanie zataić kompleksy borykającego się z problemem łysienia mężczyzny, a także poprawić nasz wygląd. Taki tatuaż jest praktyczny i może odmienić życie. Po perfekcyjnym jego wykonaniu efekt finalny jest bardzo realistyczny – znacznie podnosi on samoocenę, nadaje wygląd adekwatny do wieku.

Proces wykonywania tatuażu i późniejsza opieka

Tradycyjny tatuaż na skórze to zazwyczaj jedno, czasem dwa spotkania z tatuażystą-artystą, z którym omawiamy pomysł i wykonanie tego tatuażu, a po kilku dniach mamy stworzone dzieło. Natomiast wykonanie mikropigmentacji włosów to przeprowadzenie konsultacji (osobiście, telefonicznie lub mailowo), następnie wykonywane są zwykle trzy sesje. Trzeba mieć pewność, że zabieg wykończenia mikropigmentacji skóry głowy włosów jest perfekcyjny. Mężczyźni, decydujący się na taki zabieg mają czuć się bezpiecznie i pewnie, a jest to możliwe tylko w miejscu, w którym jest fachowa obsługa.

Autor artykułu
Anna Sobczak
Specjalista mikropigmentacji
w klinice SMP

 

Masz pytanie?
close slider

Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez witrynę.*