Różnice między tatuażem włosów na głowie, a tatuażem artystycznym na ciele

Emil Paruszewski | PaŹ 24, 2019

Różnice między tatuażem włosów na głowie, a tatuażem artystycznym na ciele

Wbrew pozorom łysienie dotyka nawet bardzo młodych mężczyzn. Jest to dla niektórych z nich bardzo uciążliwy problem, wstydliwy, powoduje, że tracą z tego powodu pewność siebie, unikają towarzystwa, a nawet potrafi być to przyczyną depresji. Jednakże oprócz szeroko dostępnych środków powodujących porost włosów, przeszczepów włosów czy kamuflujących łysinę fryzur, można wykonać mikropigmentacje skóry głowy. Ważne jest tutaj, by poszukać specjalisty z tej dziedziny, praktykującego nie tatuaże artystyczne ciała, ale mającego doświadczenie w tatuażach medycznych imitujących włosy. Jeżeli źle trafimy – efekt może być inny od zamierzonego.

Szkolenie i doświadczenie

Osoby specjalizujące się w mikropigmentacji włosów przed rozpoczęciem praktyki przechodzą szkolenia, na których uczą się jak stworzyć realistycznie wyglądające mieszki włosowe oraz naturalnie wyglądające linie włosów, dodatkowo muszą mieć podstawową wiedzę na temat skóry, chorób immunologicznych oraz tego, jaka może być przyczyna wypadania włosów. Natomiast klasyczni tatuatorzy to zazwyczaj artyści, pracujący przy użyciu technik dedykowanych tatuażom klasycznym, które mają za zadanie zdobić ciało. Jednakże zarówno u tatuatorów klasycznych, jak i osób specjalizujących się tylko w mikropigmentacji skóry głowy, do wykonywania profesjonalnych zabiegów potrzebne jest doświadczenie w danej dziedzinie.

Specjalistyczne narzędzia

Do mikropigmentacji włosów używane są specjalne, cienkie igły, Znacznie cieńsze niż igły do tatuażu na ciele, urządzenie wykonujące mikropigmentację także różni się od urządzenia do tradycyjnego tatuażu. Dodatkowo pigmenty używane przy mikropigmentacji skóry głowy muszą być dedykowane właśnie mikropigmentacji, a nie klasycznym tatuażom.

Mniejszy ból

Pigmentacja skóry głowy to zabieg prawie bezbolesny, gdyż taki tatuaż medyczny jest osadzony stosunkowo płytko pod skórą. Zabiegi te wykonywane są wysokiej klasy urządzeniami o niskim poziomie wibracji, co ma przełożenie na odczucie bólu oraz dokładność ich działania. Natomiast tradycyjny tatuaż wykonywany jest o wiele głębiej i zazwyczaj na większej powierzchni skóry, co wiąże się ze wzrostem odczuwania bólu. W klasycznym tatuażu często używamy kilku igieł jednocześnie, a w mikropigmentacji pracujemy na pojedynczej igle.

Zastosowanie tatuaży

Tradycyjny tatuaż na skórze robimy w zupełnie innym celu niż mikropigmentacje skóry głowy, chcemy coś uwiecznić na swoim ciele, wyrazić swoje emocje, wyróżnić się. Takie tatuaże wykonane przez profesjonalnego artystę to często piękne obrazy, które zdobią nasze ciało. Zupełnie inny cel ma tatuaż medyczny imitujący włosy na głowie. Jest to przywrócenie namiastki włosów na naszej głowie, ma za zadanie zatuszować łysienie, a także poprawić nasz wygląd. Tatuaż medyczny jest praktyczny i może odmienić nasze życie. Po perfekcyjnym jego wykonaniu efekt finalny jest bardzo realistyczny – znacznie podnosi on samoocenę, nadaje wygląd adekwatny do wieku i poprawia nasz wygląd.

Proces wykonywania tatuażu i późniejsza opieka

Tradycyjny tatuaż na skórze to zazwyczaj jedno, czasem dwa spotkania z artystą, z którym omawiamy pomysł i wykonanie tego tatuażu, a po kilku godzinach mamy stworzone dzieło. Natomiast wykonanie mikropigmentacji włosów to wcześniejsze  przeprowadzenie konsultacji (osobiście, telefonicznie lub mailowo), podczas której omawiamy szczegóły oraz poznajemy oczekiwania klienta. Następnie wykonywane są zwykle trzy sesje. Trzeba mieć pewność, że zabieg mikropigmentacji skóry głowy jest perfekcyjny. Mężczyźni, decydujący się na taki zabieg mają czuć się bezpiecznie i pewnie, a jest to możliwe tylko w miejscu, w którym jest fachowa obsługa, a osoba podejmująca się mikropigmentacji posiada odpowiednie doświadczenie oraz wiedzę w tej dziedzinie.Emil Paruszewski

Emil Paruszewski

Autor artykułu

Manager kliniki. Doskonale rozumie problem łysienia, ponieważ borykał się z nim od 17 roku życia. Od początku wiedział, że SMP to świetne rozwiązanie problemu. Dziś ma świadomość, jak zabieg pozytywnie wpłynął na jego życie. Pragnie uświadomić innym, że SMP to złoty środek.