Trwałe i tymczasowe wypadanie włosów - jak rozróżnić i rozpoznać te procesy?

Anna Sobczak | Cze 29, 2021

Trwałe i tymczasowe wypadanie włosów - jak rozróżnić i rozpoznać te procesy?


Dlaczego włosy wypadają? To pytanie, na które odpowiedzi poszukujemy w niemal każdym naszym artykule. Zaczynając od podstaw, ludzki włos składa się z białka zwanego keratyną, które jest wytwarzane w mieszkach włosowych w zewnętrznej warstwie skóry. W ramach cyklu wzrostu włosa, mieszek włosowy wytwarza nowe komórki włosa, podczas gdy stare komórki są wypychane przez powierzchnię skóry głowy. Przeciętna dorosła osoba ma 100 000 mieszków włosowych, z których traci nawet do 150 włosów dziennie. Nadmierne wypadanie włosów może okazać się niepokojącym problemem, który może zaburzyć pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Utrata włosów każdego dnia nie musi oznaczać początku wypadania włosów. Jeśli jednak zauważymy niepokojącą tendencję wypadania więcej włosów niż zwykle, warto jest przyjrzeć się tej sytuacji bliżej. Bardzo ważne jest ustalenie przyczyn łysienia (wypadania włosów) w celu ustalenia, czy jest to łysienie przejściowe, czy postępujące.

Nagła czy tylko przejściowa utrata włosów?

Faza aktywnego wzrostu trwa od dwóch do siedmiu lat. Wzrost włosów następuje poprzez odżywienie mieszków włosowych, które są odżywiane przez dopływ krwi. Włosy rosną o 1 cm co 28 dni. Zwykle do 90% mieszków włosowych znajduje się w fazie anagenu. Tymczasowa utrata włosów, znany również jako łysienie telogenowe jest stanem, który występuje na skutek czynnika zewnętrznego, który zakłóca cyklu wzrostu włosa. Jakie są fazy utraty włosów, które trzeba znać, rozpoznając łysienie telogenowe?

Pierwsza faza to faza przejściowa, która jest równoznaczna z zakończeniem fazy wzrostu. Faza średnio zajmuje do trzech tygodni. Dopływ krwi do mieszków włosowych zostaje zatrzymany. Kolejną fazą jest faza spoczynku, która trwa około dwóch do trzech miesięcy. Pod koniec tej fazy włosy wypadają, aby zastąpić je nowymi. Zwykle nawet do 14% mieszków włosowych znajduje się w fazie telogenu.

Co może powodować łysienie telogenowe?

Tabletki antykoncepcyjne, beta-blokery, substancje rozrzedzające krew i leki chemioterapeutyczne, a także wiele innych mogą powodować łysienie telogenowe. Zazwyczaj jednak po odstawieniu tabletek można spodziewać się zahamowania łysienie telogenowego. Ten typ wypadania włosów może również wystąpić, gdy dana osoba ma problemy z tarczycą. Choroby tarczycy, takie jak niedoczynność i nadczynność tarczycy mogą prowadzić do utraty włosów, ponieważ hormony tarczycy są bezpośrednio zaangażowane w ogólne przerzedzenie włosów na skórze głowy.

Łysienie telogenowe może występować także w przypadku stosowania niewłaściwej diety, bądź może być efektem nagromadzenia się stresu. Rygorystyczna, niskobiałkowa lub niskokaloryczna dieta może pozbawić włosy składników odżywczych, które z kolei są niezbędne do zdrowego wzrostu włosów. Stresujące sytuacje powodujące znaczny stres emocjonalny mogą powodować przedwczesne zakończenie fazy anagenu i tymczasową utratę włosów.

Jak rozpoznać typ wypadania włosów?

Podstawą rozpoznania typu wypadania włosów będą przeprowadzone badania. Określenie rodzaju wypadania włosów może zbadać dermatolog. Samodzielnie można spróbować określić powagę sytuacji na przykład podczas mycia włosów i podczas suszenia. Jeśli zaobserwujemy tutaj większe odstępstwo od normy, można spodziewać się pierwszych oznak łysienia różnego typu.

Postęp technologiczny i naukowy umożliwiły opracowanie metod leczenia, które spowalniają postępujące wypadanie włosów, a także pobudzają wzrost nowych włosów. a nawet wzmacniają cebulki i mieszki włosowe. Zabiegi te można podzielić na kategorie ze względu na sposób ich zastosowania, takie jak metody niechirurgiczne, leczenie farmakologiczne i przeszczepy włosów. Zastanawiając się nad tym jak poważne jest wypadanie włosów, którego doświadczamy warto mieć na uwadze, że to specjaliści będą w stanie udzielić niemalże jednoznacznej odpowiedzi, która później może pozwolić podjąć odpowiednią decyzję. Tą z kolei może być na przykład skorzystanie z mikropigmentacji skóry głowy.

Czym jest mikropigmentacja skóry głowy i dlaczego warto ją rozważyć?

Moment w którym łysiejemy może być trudny w życiu każdego, kto go doświadczy. W naszej klinice mikropigmentacji skóry głowy na co dzień spotykamy się z wieloma przypadkami, z których każdy rozpatrywany jest indywidualnie, dzięki czemu, powołując się na opinie naszych klientów, osiągany efekt końcowy jest bardziej niż satysfakcjonujący!

Mikropigmentacja skóry głowy może być dla Ciebie świetną opcją. Z przyjemnością przedstawimy Ci przebieg zabiegu i wprowadzimy w świat mikropigmentacji. W każdej chwili możesz umówić się na osobistą konsultację, podczas której rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na wszystkie pytania.Anna Sobczak

Anna Sobczak

Właściciel Kliniki SMP

Specjalista mikropigmentacji skóry głowy

Autor artykułu