Czy depresja może powodować wypadanie włosów?

Anna Sobczak | Lip 11, 2021

Czy depresja może powodować wypadanie włosów?


Depresja często wiąże się z niepokojem emocjonalnym, któremu często towarzyszą  objawy fizyczne takie jak zmęczenie, ból czy problemy z trawieniem. Osoba, która doświadcza objawy depresji i równie często może zauważać ponadprzeciętne wypadanie włosów. Wtedy zaczyna się zastanawiać, czy to tylko kolejny objaw stresującego trybu życia, geny lub efekt uboczny depresji.

Podczas gdy eksperci nie znaleźli jasnych dowodów sugerujących, że depresja bezpośrednio powoduje wypadanie włosów czy łysienie, choroba może mieć bardziej pośrednią rolę w przerzedzaniu włosów. Nagły lub po prostu zauważalny wzrost wypadania włosów może łatwo stworzyć nowe źródło stresu lub pogorszyć i tak już kiepski nastrój. W niniejszym artykule omówimy możliwy związek między wypadaniem włosów a depresją, a także zbadamy inne powszechne przyczyny wypadania włosów, przedstawiając jednocześnie skuteczne rozwiązanie na poprawę obecnego stanu i odbudowę pewności siebie!

Depresja, a wypadanie włosów

Eksperci znaleźli dowody sugerujące, że pewne objawy depresji mogą być powiązane z wypadaniem włosów. W przeprowadzonych badaniach badano możliwe powiązania między wypadaniem włosów a objawami depresji u osób w różnym wieku. Osoby biorące udział w badaniu zostały kompleksowo przebadane oraz przeprowadzony został szczegółowy wywiad, aby wyniki badań były jak najbardziej wiarygodne. Określano typ i kolor włosów, stosowanie substancji takich jak szampony czy farby koloryzujące, suplementy i leki. Określono także dla każdej z osób rodzaj depresji oraz objawy jej towarzyszące.  Spośród badanych osób praktycznie połowa potwierdziła wystąpienie zjawiska utraty włosów. Badania nie wykazały jednak bezpośrednio, że depresja faktycznie spowodowała utratę włosów. Nie wykluczono również wszystkich możliwych medycznych przyczyn wypadania włosów. Mimo to wyniki sugerują, że zmiany nastroju, takie jak depresja, mogą być powiązane z wypadaniem włosów.

Stres przyczyną wypadania włosów

Stres jest znaną przyczyną przerzedzania się włosów. W rzeczywistości stres może odgrywać rolę w trzech różnych rodzajach wypadania włosów, w tym podczas łysienia telogenowego, trichotillomanii i łysienia plackowatego. Oczywiście depresja i stres to nie to samo, jednakże stres może z pewnością przyczynić się do depresji, co finalnie oprócz pozostałych skutków może powodować także wypadanie włosów.

Warto pamiętać, że wypadanie włosów może mieć kilka przyczyn, niekoniecznie związanych ze stresem. Możemy do nich zaliczyć między innymi łysienie typu dziedzicznego, naturalny proces starzenia, zmiany hormonalne, łuszczyca, zażywanie niektórych leków, jak i nieprawidłowa dieta.

Kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty?

Zawsze warto zdecydować się na konsultację ze specjalistą w danej dziedzinie na temat utraty włosów, która jest dla Ciebie niepokojącym zjawiskiem. Nawet jeśli masz objawy depresji, wypadanie włosów często dzieje się z innych powodów. Ponieważ znaczna utrata włosów może powodować stres i przyczyniać się do obniżenia nastroju, może się nawet zdarzyć, że ciągłe wypadanie włosów wzmagać będzie uczucie depresji, nie pomagając w wyjściu z problematycznego stanu.

Podsumowując, badania nie potwierdziły jeszcze jednoznacznego wpływu depresji jako bezpośredniej przyczyny wypadania włosów. To powiedziawszy, depresja, stres i inne schorzenia psychiczne często mają daleko idący wpływ na zdrowie. Wielu ekspertów zgadza się, że objawy nastroju i stres emocjonalny mogą odgrywać rolę w przerzedzaniu włosów. Rozwiązaniem problemu z łysieniem, bądź przerzedzeniem włosów, może być szybki i skuteczny zabieg, który oferujemy w naszej klinice. 

Czym jest mikropigmentacja skóry głowy?

Mikropigmentacja skóry głowy jest szeroko polecaną metodą odbudowy pewności siebie przy niewielkich nakładach czasu i pieniędzy. To technika stosowana najczęściej wśród mężczyzn, która ze względu na zadowalające efekty cieszy się ogromną popularnością. Polega na wykonaniu tatuażu na skórze głowy za pomocą mikroigieł i specjalnego pigmentu. Zastosowane pigmenty są bezpieczne, niemal bezboleśnie aplikowane w wierzchnią warstwę naskórka. Mikropigmentacja jest bezpieczna i jednocześnie nieinwazyjna i absolutnie bezbolesna. SMP to długotrwałe rozwiązanie przyjęte przez wielu  mężczyzn cierpiących na częściowe lub całkowite wypadanie włosów. Pozwala odzyskać pewność siebie i poczucie własnej wartości. Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy już podczas pierwszej konsultacji będą w stanie zaprojektować Twój nowy wygląd, który osiągniesz z łatwością!Anna Sobczak

Anna Sobczak

Właściciel Kliniki SMP

Specjalista mikropigmentacji skóry głowy

Autor artykułu