Czy sterydy mają wpływ na wypadanie włosów?

Anna Sobczak | Kwi 5, 2018

Czy sterydy mają wpływ na wypadanie włosów?

Sterydy, a wypadanie włosów.

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób dba o swoją sylwetkę oraz wygląd. Niepokojący jest fakt, że część „sportowców” chce uzyskać wspaniałą sylwetkę w bardzo krótkim czasie. Nastawiają się na szybki efekt sięgając po sterydy anaboliczne, które nie tylko zaburzają pracę wielu narządów, ale mają negatywny wpływ na wygląd czasem przyspieszając łysienie.Sterydy anaboliczne znajdują się na liście środków dopingujących, które są zakazane. Owszem, przyspieszają wzrost masy mięśniowej i wydajności fizycznej, jednak mają też negatywne i nieodwracalne konsekwencje. Stymulują receptory o charakterze androgenowym.

Podczas wysiłku fizycznego organizm sam produkuje odpowiednią ilość steroidów (hormonów), które mają na celu przyspieszenie procesów anabolicznych oraz wpływają na budowę mięśni. Stosowanie sterydów zaburza gospodarkę hormonalną, może mieć wpływ m.in. na: trądzik, przerost gruczołu prostaty, nadciśnienie, ginekomastię, zmiany nastrojów, czy wzrost agresji. Ponadto mężczyźni, którzy mają genetyczne skłonności do łysienia androgenowego, poprzez stosowanie środków dopingujących szybciej tracą włosy. Dzieje się tak poprzez związek włosów z hormonami. Najczęstszą przyczyną łysienia jest łysienie genetyczne (androgenowe), które jest spowodowane nadwrażliwością na dihydrotestosteron (DHT) odpowiadający m.in. za prawidłową pracę prostaty oraz kondycję włosów.

Niektóre sterydy anaboliczne zmieniają się w DHT. Więc jeżeli ktoś ma predyspozycje genetyczne do łysienia androgenowego, to zaburzenie gospodarki hormonalnej na skutek przyjmowania anabolików, może przyspieszyć wypadanie włosów i pojawienie się łysiny. Jak temu zaradzić? Odstawić sterydy. Jednak odstawienie ich nie spowoduje wzrostu i zagęszczenia  włosów. Ratunkiem może być mikropigmentacja skóry głowy, która imituje krótko ostrzyżone włosy.Anna Sobczak

Anna Sobczak

Właściciel Kliniki SMP

Specjalista mikropigmentacji skóry głowy

Autor artykułu