Testosteron, a wpływ na wypadanie włosów

Anna Sobczak | Lut 9, 2021

Testosteron, a wpływ na wypadanie włosów

Testosteron jest męskim hormonem płciowym występującym u przedstawicieli obu płci. Służy wielu celom, jak między innymi rozwój cech płciowych u mężczyzn. Zostało udowodnione, że bardzo niski lub wysoki poziom tego hormonu powoduje wypadanie włosów. Jako specjalistyczna klinika, która rozwiązuje problemy setek klientów postanowiliśmy poruszyć temat wpływu testosteronu na wypadanie włosów.  Czy to faktycznie hormon ten powoduje wypadanie włosów czy powodu należy szukać gdzie indziej? Przedstawiamy prawdziwe przyczyny i sposoby na wypadanie włosów.

Zacznijmy od podstaw - rodzaje testosteronu

Naukowcy już dawno doszli do wniosku, iż wysoki poziom testosteronu może powodować wypadanie włosów z powodu określonego hormonu, który wytwarza. Co należy wiedzieć to to, że testosteron występuje w organizmie w kilku formach. Mamy zatem wolny testosteron , który nie jest związany z żadnymi białkami w twoim ciele. To hormon, który jest połączony z receptorami testosteronu i jest wchłaniany przez komórki w celu ściśle określonych pewnych funkcji.

Dihydrotestosteron z kolei to pochodna testosteronu. Jest wytwarzany przez enzym zwany reduktazą i DHEA (który występuje częściej u kobiet). Hormon ten znajduje się w skórze czy włosach. Wiąże się z mieszkami włosowymi, co powoduje, że stają się one mniejsze, a to z kolei jest przyczyną przerzedzania się włosów, co najczęściej skutkuje ich całkowitą utratą. Testosteron i DHT przyczyniają się głównie do rozwoju drugorzędowych cech płciowych u mężczyzn. Obejmują one między innymi zmianę głosu, zwiększone owłosienie na ciele czy zwiększenie objętości jąder.

Wysoki testosteron, a niski poziom testosteronu

Włosy na ciele rosną przez mieszki włosowe. Mieszki włosowe to małe pory pod skórą, które zawierają pasmo włosów. Te z kolei mają cykl wzrostu trwający 2-5 lat, po którym osiągają fazę spoczynku i wypadają. Wysoki poziom androgenów w organizmie to powód wytwarzania hormonu zwanym dihydrotestosteronem (DHT). DHT wiąże się z określonymi białkami w organizmie, co z kolei zmniejsza rozmiar mieszków włosowych. Może to spowodować przerzedzenie włosów, a nawet opóźnić wzrost nowych pasm. Warto wiedzieć, że niski, jak i wysoki poziom testosteronu może być przyczyną wypadania włosów i prowadzić do łysienia. Osoby z niskim poziomem testosteronu mogą w rzeczywistości mieć taką samą ilość dihydrotestosteronu, który przyczynia się do wypadania włosów. Poprzez liczne badania udowodniono, iż mężczyźni, którzy borykają się z problemem łysienia typu męskiego mają niski poziom testosteronu, z kolei jednocześnie poziom DHT jest w granicach normy.

Niektóre osoby mogą mieć taką samą ilość DHT jak inni, ale ich mieszki włosowe są genetycznie zaprogramowane tak, aby były bardziej wrażliwe na DHT. Może to powodować sytuację, w której mieszki włosowe są podatniejsze na osłabienie. Dochodząc do konkretnych wniosków, czy zatem utrata włosów jest spowodowana wahaniami poziomu testosteronu?

Łysienie androgenowe u mężczyzn i kobiet jest związane z wahaniami poziomu testosteronu i genetyką. Występuje w określonym czasie, który może ostatecznie doprowadzić do całkowitego wyłysienia.  Rozróżniamy łysienie typu męskiego, które przeważnie zaczyna się od skroni, nierzadko powodując wyłysienie. Warto zaznaczyć, iż łysienie czołowe jest początkiem łysienia androgenowego u mężczyzn. Możemy wyróżnić także łysienie typu żeńskiego, określane jako przerzedzenie włosów zaczynające się od części linii czoła. Może to spowodować całkowite wyłysienie, ale nie musi. Łysienie typu żeńskiego dotyka  najczęściej kobiety powyżej 40 czy 50 roku życia.

Mikropigmentacja skóry głowy to szybka i skuteczna pomoc

Jak możesz leczyć wypadanie włosów spowodowane wahaniami poziomu testosteronu? Istnieje wiele leków, które okazały się skuteczne w leczeniu wypadania włosów spowodowanego DHT. Leki te dzielą się na dwie kategorie - blokery i inhibitory. Na jakie leki i suplementy warto zwrócić uwagę przy leczeniu włosów?

 1. Finasteryd
  Finasteryd jest lekiem doustnym, który okazał się skuteczny w leczeniu łysienia u mężczyzn. Badania sugerują, że finasteryd miał 87-procentowy wskaźnik sukcesu w odrastaniu włosów u mężczyzn
   
 2. Minoksydyl
  Minoxidil jest blokerem DHT. Minoksydyl był lekiem początkowo przepisywanym pacjentom z wysokim ciśnieniem krwi. Pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne, aby poprawić przepływ krwi.
   
 3. Biotyna
  Biotyna to pochodna witaminy B, która zamienia składniki odżywcze w energię, która jest wykorzystywana przez komórki do wykonywania ich funkcji. Badania sugerują, że biotyna przyspiesza wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu.
   
 4. Witaminy z grupy B.
  Witaminy z grupy B są niezbędne w utrzymaniu zdrowia włosów i skóry głowy. Brak tych witamin może podobno skutkować przerzedzeniem włosów, a ostatecznie nawet ich wypadaniem. 

Jeśli jednak próbowałeś już wszystkiego, a powolna terapia lekowa nie do końca przynosi oczekiwane rezultaty warto, abyś zapoznał się z usługą mikropigmentacji skóry głowy, którą oferujemy w naszej specjalistycznej klinice. Oferujemy bezpłatną konsultację oraz sprawne podejście do każdego przypadku. Nasi klienci opuszczają nasz salon zadowoleni i pewni siebie, co jest dla nas najlepszą wizytówką.

 


Anna Sobczak

Anna Sobczak

Właściciel Kliniki SMP

Specjalista mikropigmentacji skóry głowy

Autor artykułu