Czy zaburzenie odżywiania ma wpływ na wypadanie włosów?

Anna Sobczak | Sie 13, 2021

Czy zaburzenie odżywiania ma wpływ na wypadanie włosów?


Zaburzenie odżywiania może powodować wypadanie włosów nawet we wczesnych stadiach choroby. Mogą być również istotną przyczyną wypadania włosów u mężczyzn. Wypadanie włosów jest również obserwowane w bulimii i może być spowodowane zaburzeniami elektrolitowymi czy niskim spożyciem białka w diecie. Mężczyźni z historią zaburzeń odżywiania częściej doświadczają przedwczesnego siwienia lub przerzedzania włosów niż ci, którzy nie przechodzili zaburzeń tego rodzaju.

Wpływ niedożywienia na włosy i zdrowie

Włosy składają się z białka zwanego keratyną. Keratyna składa się w 97% z wody, nic więc dziwnego, że niedożywienie może mieć poważny wpływ na włosy. Wypadanie włosów to jeden z najczęstszych skutków niedożywienia. Jeśli nie dostarczymy organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych, ten zacznie rozkładać własne komórki, aby uzyskać to, czego potrzebuje. 

Jedną z najważniejszych rzeczy dla zdrowego wzrostu włosów i długowieczności jest witamina B12, którą można znaleźć w mięsie i produktach mlecznych. Niedożywienie może mieć bardzo duży wpływ na jakość włosów i ich łamliwość ze względu na deficyt kwasów tłuszczowych i białek.

Rola białka we wzroście, sile i utrzymaniu kondycji włosów

Białko to makroskładnik odżywczy, który pomaga w fizycznym wzroście organizmu. Białko jest również niezbędne w procesie wzrostu włosów, ponieważ dostarcza niezbędnych aminokwasów, które zapobiegają ich łamaniu się.

Niedobór białka może powodować wypadanie włosów z powodu niewystarczającej ilości białka do naprawy i regeneracji komórek w mieszku włosowym. Stosowanie odżywek białkowych jako suplementację także może pomóc w dostarczaniu niezbędnych składników, dzięki czemu włosy mogą rosnąć dłużej i zdrowiej.

Aby włosy były mocne, muszą mieć wystarczającą ilość białka i innych składników odżywczych, takich jak witamina A, żelazo, cynk-krzemionka i selen. Istnieje kilka rodzajów diet lub żywności, które ludzie powinni spożywać w celu wzmocnienia włosów, takich jak spożywanie większej ilości ryb lub jajek lub przyjmowanie suplementów, takich jak żywność wzbogacona biotyną lub witaminy.

Dlaczego włosy wypadają i jak można temu zaradzić?

Nie jest do końca pewne, dlaczego męskie włosy wypadają. Istnieje jednak wiele teorii i badań, które nieco przybliżają nam ten temat i pozwalają zastanowić się nad profilaktyką, jak i maskowaniem następstw łysienia. Jedna z teorii głosi, że hormon DHT, który zwykle występuje w wyższych stężeniach u mężczyzn niż u kobiet, może powodować wypadanie włosów. Z drugiej strony słyszy się, że łysienie może być dziedziczne. Do łysienia mogą przyczyniać się geny łysienia pochodzące od strony matki lub ojca danej osoby. Rozwiązaniem, które z dumą oferujemy naszym pacjentom w klinice jest przejście zabiegu mikropigmentacji skóry głowy.

Czym jest mikropigmentacja skóry głowy?

Mikropigmentacja skóry głowy to zabieg, który służy do maskowania skutków wypadania włosów. Proces polega na aplikacji w skórę głowy pigmentu, który naśladuje krótko obcięte włosy. Ta technika została już od samego początku opracowana w celu pomocy osobom, które chcą poprawić swój wygląd, niekoniecznie chcąc decydować się od razu na przeszczep włosów. 

Obecnie jednak mikropigmentacja skóry głowy staje się coraz bardziej popularnym zabiegiem wśród osób, które przeszły przeszczep włosów lub doświadczają łysienia typu męskiego lub po prostu chcą pokryć część skóry głowy i sprawić, by wyglądała bardziej jednolicie.

Dlaczego mężczyźni powinni rozważyć mikropigmentację skóry głowy?

Mężczyźni mają wiele możliwości, jeśli chodzi o leczenie wypadania włosów, ale nie zawsze są świadomi swoich możliwości. Mikropigmentacja skóry głowy to świetna opcja, ponieważ w przeciwieństwie do przeszczepu włosów czy peruk jest trwała i nie wpływa negatywnie na styl życia pacjenta. 

Panowie powinni więc rozważyć mikropigmentację skóry głowy, ponieważ w przeciwieństwie do przeszczepu włosów, który jest zabiegiem bolesnym, drogim z niepewnymi efektami, SMP nie wymaga operacji ani znieczulenia. Ten rodzaj zabiegu ma również ogromne korzyści dla mężczyzn, którzy tracą włosy w różnych obszarach głowy, ponieważ pozwala im zachować świetny wygląd i czuć się pewnie.

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii, trend stosowania mikropigmentacji skóry głowy stopniowo staje się coraz bardziej popularny. Warto wybrać pigmentację skóry głowy z wielu względów, które przedstawiliśmy powyżej. Pierwszym powodem, dla którego warto zdecydować się na nowoczesny zabieg jest to, że mikropigmentacja skóry głowy utrzymuje się przez długi czas i nie wymaga czasochłonnego dbania w przyszłości. Drugim powodem jest, że stosując mikropigmentację skóry głowy, nie musisz martwić się o reakcje alergiczne. Procedura zabiegu jest całkowicie bezpieczna, więc pacjenci nie doświadczają  żadnych skutków ubocznych lub innych problemów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mikropigmentacji skóry głowy, skontaktuj się z naszymi specjalistami, aby uzyskać więcej informacji.

 


Anna Sobczak

Anna Sobczak

Właściciel Kliniki SMP

Specjalista mikropigmentacji skóry głowy

Autor artykułu