Czy ćwiczenia fizyczne wpływają na wypadanie włosów?

Anna Sobczak | Maj 31, 2021

Czy ćwiczenia fizyczne wpływają na wypadanie włosów?


Wielu mężczyzn często zastanawia się, dlaczego doświadczają wypadania włosów, podczas gdy rówieśnicy z otoczenia cieszą się bujną, gęstą fryzurą. Prawda jest taka, że ​​w wieku powyżej 30 lat prawie dwie trzecie mężczyzn doświadcza jakiejś formy przerzedzenia czy wypadania włosów. Bardzo często pojawia się pytanie, czy ćwiczenia fizyczne, na przykład na siłowni mogą mieć wpływ na wypadanie włosów?

Aktywność fizyczna w połączeniu ze zrównoważonym odżywianiem utrzymuje ciało w odpowiedniej kondycji. Z kolei włosy są odzwierciedleniem stanu zdrowia, stąd też nic dziwnego, że często łączymy naszą aktywność fizyczną z wypadaniem włosów i zastanawiamy się czy spędzanie czasu na siłowni czy bieganie ma jakiś wpływ na to zjawisko. Według wielu badań, regularne ćwiczenia mogą zapobiec niektórym formom wypadania włosów, ponieważ poprawiają ukrwienie skóry głowy i ogólne krążenie. Jednak większość mężczyzn jeśli chodzi o łysienie ma genetyczną skłonność do wypadania włosów i wtedy też aktywność fizyczna może za wiele nie zdziałać.

Aktywność fizyczna i jej wpływ na stan włosów

Jednak nadmierne ćwiczenia i brak odpowiedniego odżywiania mogą prowadzić do przedwczesnego wypadania włosów. Zbyt duża intensywność ćwiczeń przez długi czas może spowodować, że organizm wejdzie w chroniczny stan stresu, co z kolei prowadzić może do łysienia. Powrót do zbilansowanej diety i odpowiedniego poziomu ćwiczeń może odwrócić ten proces. Tak więc nadmierne ćwiczenia i złe odżywianie jak najbardziej mogą prowadzić do przedwczesnego przerzedzania włosów i łysienia.

Wpływ testosteronu na wypadanie włosów

U mężczyzn z wypadaniem włosów, które wpisane jest w geny winowajcą jest hormon zwany dihydrotestosteronem lub DHT. Działa to w ten sposób, iż ciało przekształca testosteron w DHT, który obkurcza mieszki włosowe i może prowadzić do łysienia.

Aktywność na siłowni, czyli przykładowo podnoszenie ciężarów czy intensywne ćwiczenia aerobowe prawdopodobnie nie mają związku z wypadaniem włosów. Oczywiście w rozumieniu samej czynności. O czym należy pamiętać to to, że mieszki włosowe rosną w cyklach trwających od trzech do pięciu lat. Co ciekawe, niektóre suplementy diety, takie jak te zawierające wysoki poziom witaminy A, mogą przyczyniać się do wypadania włosów. Warto więc skonsultować się ze specjalistą planując suplementację pod kątem ćwiczeń fizycznych.

Mając na uwadze powyższe można dojść do wniosku, że ogólny stan zdrowia jest zawsze ważniejszy niż wygląd. Dla wielu mężczyzn łysienie może być traumatycznym i trudnym doświadczeniem. Zbilansowana dieta oraz zrównoważone ćwiczenia nie tylko poprawiają stan zdrowia, ale mogą także zmniejszyć poziom stresu i niepokoju oraz poprawić wygląd skóry głowy. Jeśli chodzi o dietę, to spożywanie pokarmów bogatych w cynk, kwasy omega-3 i witaminę E może pomóc w zachowaniu odpowiedniej kondycji włosów. Jeśli jesteś na etapie, gdzie obserwujesz pierwsze objawy przerzedzania włosów, być może dobrym rozwiązaniem będzie mikropigmentacja skóry głowy. Sprawdź, czy jest to opcja dla Ciebie!

Czym jest mikropigmentacja skóry głowy?

Niemal co drugi mężczyzna i bardzo wiele kobiet cierpi na genetyczne wypadanie włosów, tzw. łysienie androgenowe. Tak naprawdę nie można skutecznie przeciwdziałać cofającej się linii włosów. Są jednak sposoby, dzięki którym ponownie można wyglądać świetnie i czuć się dobrze we własnej skórze. Aby na dłuższą metę zlikwidować nieestetyczne konsekwencje wypadania włosów, opcje są tak naprawdę dwie. Pierwszą z nich jest przeszczep włosów, drugą, o wiele mniej inwazyjną i szeroko polecaną jest właśnie wspomniana wcześniej mikropigmentacja skóry głowy. Ten zabieg jest stosowany zawsze wtedy, gdy pacjenci oczekują bardzo estetycznego efektu końcowego, przy jednoczesnej chęci uniknięcia zabiegu chirurgicznego. Mikropigmentacja skóry głowy to nieinwazyjny zabieg polegający na zastosowaniu mikroigieł do osadzania pigmentu w skórze głowy. Mikropigmentacja skóry głowy symuluje wygląd włosów krótko ściętych. W przypadku przerzedzania włosów SMP może również pomóc optycznie zagęścić wybrane miejsca na skórze głowy. Mikropigmentację skóry głowy można także wykorzystać do zatuszowania blizn po wypadkach czy przebytych zabiegach.

Zastanawiasz się, czy zabieg mikropigmentacji skóry głowy będzie dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z naszą kliniką i umów się na konsultację już dziś. Podczas wizyty otrzymasz komplet informacji odnośnie zabiegu, a specjalista przygotuje wizualizację Twojego nowego wyglądu!Anna Sobczak

Anna Sobczak

Właściciel Kliniki SMP

Specjalista mikropigmentacji skóry głowy

Autor artykułu