Czy niedobór witaminy D może powodować łysienie?

Anna Sobczak | Kwi 9, 2019

Czy niedobór witaminy D może powodować łysienie?

Utrata włosów jest niezmienną bolączką mężczyzn w średnim wieku. Niektórych łysienie dotyka nawet dużo wcześniej, często również kobiety zmagają się z tym problemem. Przypadłość ta może wpływać negatywnie nie tylko na nasz wygląd, ale także psychikę –wydajemy się sobie mniej atrakcyjni i coraz starsi. Często chwytamy się przeróżnych środków, od domowych sposobów, przez reklamowane odżywki i szampony aż po leki i zabiegi, np. terapia laserowa, mezoterapia, czy przeszczep włosów. Czy wiesz, że rozwiązanie twojego problemu może być dużo prostsze i leżeć w… diecie?

Przyczyny utraty włosów

Główną przyczyną łysienia jest działanie testosteronu. Z tego powodu utrata włosów to głównie problem mężczyzn, a jej stopień zwiększa się z wiekiem. Co trzeci mężczyzna w średnim wieku zaczyna łysieć, a osoby starsze tracą nawet 1/5 swoich włosów. Co jednak zwiększa podatność na łysienie?

 • geny – zdecydowana większość przypadków łysienia ma podłoże genetyczne;
 • schorzenia skóry głowy – np. łojotokowe zapalenie skóry, infekcje grzybicze lub łupież;
 • choroby tarczycy – np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy;
 • inne zaburzenia hormonalne;
 • choroby układowe, np. toczeń czy cukrzyca;
 • nieprawidłowa dieta lub zaburzenia odżywiania;
 • niedobór witamin, m.in. witaminy D, i minerałów;
 • palenie papierosów;
 • stres – stres osłabia cały organizm, w tym właśnie włosy;
 • chemioterapia i niektóre leki;
 • niewłaściwa pielęgnacja włosów – np. używanie zbyt dużej ilości produktów do ich stylizacji.

Wypadające włosy – i co dalej?

Wypadanie włosów jest normalne – posiadamy ok. 100-125 tysięcy włosów, z czego codziennie tracimy 0,1% z nich. Jeśli jednak zauważysz u siebie wzmożoną utratę włosów lub początki łysienia, warto zadziałać jak najwcześniej i zwrócić się do specjalisty. Na początek możesz odwiedzić lekarza rodzinnego, by wykonać podstawowe badania i niezbędne badania hormonalne. Gdy już upewnisz się, że twój organizm działa prawidłowo, wypróbuj domowe sposoby na utratę włosów. Jeśli nie pomogą, możesz zwrócić się do dermatologa lub trychologa. Najpierw polecamy jednak przyjrzeć się swojemu trybowi życia i diecie. Nawet jeśli naprawdę zaczniesz łysieć, rozwiązaniem może być zabieg mikropigmentacji skóry głowy.

Witamina D – czemu jest taka ważna?

Witamina D jest bardzo istotna dla całego naszego organizmu. Przede wszystkim wspiera nasz system odpornościowy i wzmacnia strukturę kości. Niedobór witaminy D może skutkować podatnością na przeziębienia oraz obniżeniem nastroju i energii. Witamina D pomaga też w utrzymaniu zdrowej skóry i stymuluje wzrost komórek, dlatego odgrywa rolę w tworzeniu m.in. nowych mieszków włosowych. Naukowcy udowodnili, że niedobór witaminy D wpływa bezpośrednio na wzrost włosów – jest on znacznie ograniczony. Niedobór tej witaminy może również odgrywać rolę w powstawaniu autoimmunologicznej choroby skórnej zwanej łysieniem plackowatym, która powoduje właśnie utratę włosów.

Jak podnieść swój poziom witaminy D?

Głównym źródłem witaminy D jest słońce – produkowana jest ona bowiem w skórze po wystawieniu na działanie promieni słonecznych. W naszym klimacie pozyskiwanie witaminy D z tego źródła może być jednak niewystarczające z uwagi na długie miesiące z ograniczonym promieniowaniem słonecznym. Szacuje się, że nawet 90% Polaków cierpi z tego powodu na większy lub mniejszy niedobór witaminy D. Skąd więc ją brać? Przede wszystkim z diety. Witamina ta znajduje się np. w rybach, serze, czerwonym mięsie, grzybach czy tofu. Innym źródłem witaminy D mogą być suplementy diety, które zaleca się stosować głównie zimą. Przede wszystkim jednak gdy jest ładna pogoda i świeci słońce – wyjdź na dwór! Na pewno wpłynie to dobrze na cały twój organizm, nie tylko poziom witaminy D.Anna Sobczak

Anna Sobczak

Właściciel Kliniki SMP

Specjalista mikropigmentacji skóry głowy

Autor artykułu